Borówki mają wiele korzystnych właściwości i są niskokaloryczne. Można śmiało powiedzieć, że jest to wszechstronny owoc bogaty w przeciwutleniacze do regularnego spożywania. Garść świeżych jagód dziennie może mieć korzystny wpływ na nasz organizm. Te małe owoce mają niski indeks glikemiczny i są znane ze swoich właściwości przeciwutleniających i przeciwzapalnych.
Roślina borówki amerykańskiej (Vaccinium) to krzew należący do rodziny Ericaceae. Ma małe rozmiary i pochodzi z północnej Europy.
Najbardziej znane to:
- Borówka czarna (Vaccinium myrtillus) – osiąga wysokość od 20 do 40 cm; jej owoce doskonale nadają się do samodzielnego spożycia lub do przyrządzania soków owocowych, deserów, dżemów i sosów do mięsa lub ryb.
- Żurawina (Vaccinium vitis-idaea) – znana również jako borówka górska, rośnie w umiarkowanych obszarach Europy, Azji i Ameryki. Jest to wiecznie zielony krzew osiągający maksymalną wysokość 30 cm; jej owoce mają kwaśny smak i dlatego są bardziej odpowiednie do produkcji soków i dżemów.
- Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum) – kolor owoców waha się od niebieskiego do czarnego, dojrzewa od lipca do sierpnia i rośnie dziko we wschodnich Stanach Zjednoczonych. Osiąga wysokość 1-2 metrów. Borówka amerykańska ma kilka odmian, z których najbardziej znane to Jersey, Duke i Patriot.
- Borówka zwyczajna (Vaccinium uliginosum) – niewielka, osiąga nie więcej niż 20 cm wysokości i dojrzewa wczesną jesienią; w porównaniu z innymi gatunkami borówki ma raczej mdłe owoce.
Właściwości i korzyści
Borówki zawierają błonnik, witaminy (A, E, C i K) oraz minerały (potas, magnez, fosfor, wapń i kwas foliowy). Posiadają wysoką zawartość antocyjanów, rozpuszczalnych w wodzie barwników należących do grupy flawonoidów, które dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym przeciwdziałają uszkodzeniom komórek wynikającym z działania wolnych rodników. Regularne spożywanie jagód pomogłoby zapobiegać cukrzycy, nowotworom i chorobom układu krążenia i jest często zalecane w przypadku niewydolności żylnej i kruchości naczyń włosowatych.