Jeśli jesteś już zdecydowany na budowę własnego domu, na wstępie powinieneś przemyśleć to , jak chcesz, aby wyglądał, gdzie a się znajdować, jakie spełniać ma funkcje – czy potrzebujesz więcej przestrzeni na odpoczynek, czy więcej na rozrywkę, czy potrzebujesz garażu, pomieszczenia gospodarczego, ile łazienek będzie ci niezbędnych.
Wszystkie te wymagania powinieneś uwzględnić:
- w budżecie swojej inwestycji,
- podczas wyboru i kupowania działki,
- podczas wybierania i ewentualnego dostosowywania projektu.
Dom z piwnicą czy bez?
Wśród powyższych pytań powinno znaleźć się również to, czy chcemy, aby nasz dom był podpiwniczony, czy wystarczą nam tylko kondygnacje nadziemne. Jest to kluczowa sprawa, ponieważ od niej zależeć będzie technologia stawiania fundamentów naszego lokum. Dom z piwnica wymaga zastosowania mocniejszych materiałów oraz wzmocnień ścian fundamentowych, które jednocześnie będą ścianami piwnicy.
Przy stawianiu domu podpiwniczonego należy ostrożnie dobierać materiały budowlane, gdyż nie wszystkie z nich będą wystarczająco wytrzymałe. Najlepiej zdecydować się na materiały mało nasiąkliwe, np. bloczki betonowe, bloczki keramzytowe lub pełne cegły, a unikać pochodnych ceramiki i betonu komórkowego.
Ile kondygnacji będzie miał Twój przyszły dom?
Technologia stawiania fundamentów oraz rodzaj materiałów używanych do ich stawiania są bardzo zależne od tego, jak wysoki będzie stawiany budynek. Domy parterowe i jednokondygnacyjne zdecydowanie obniżają koszty budowy, ponieważ umożliwiają zastosowanie cieńszych elementów fundamentowych.
Kiedy przystąpić do wylewania fundamentów?
Najczęściej wybierana porą na tworzenie fundamentu domu jest jesień. Portal topcity.pl zaznacza, że ta pora z uwagi na niską wilgotność, sprzyja odpowiedniemu wiązaniu i zagęszczeniu fundamentów. jednocześnie zapewnia gotowość do prowadzenia dalszych prac na wiosnę.