Lutowanie to czynność umożliwiająca połączenie ze sobą metalowych elementów, przy pomocy urządzenia zwanego lutownicą i wybranego spoiwa. Znajduje zastosowanie przy przedłużaniu i naprawie przewodów, a także różnych części elektronicznych, które z czasem mogą ulec zużyciu. Zobacz, co jest niezbędne, ale rozpocząć przygodę z lutowaniem.
Co jest potrzebne do lutowania?
Do lutowania niezbędna jest lutownica, czyli niezbyt skomplikowane narzędzie składające się z kolby oraz grota, który nagrzewa się, czego wynikiem jest topienie spoiwa. Najbardziej popularne są modele transformatorowe, które do pracy wymagają zasilania. Ich atutem jest to, że są gotowe do pracy praktycznie natychmiast od chwili podłączenia do prądu. Inną odmianą są lutownice oporowe, zawierające grzałkę zamiast transformatora, a także gazowe, w których podgrzewany jest zazwyczaj propan-butan. Wybierając lutownicę należy zwrócić uwagę na jej moc – im wyższa, tym z mocniejszym przyrządem mamy do czynienia. Niektóre przyrządy są dodatkowo wzbogacone o takie atrybuty jak żarówka, dzięki czemu można oświetlić miejsce, nad którym w danej chwili pracujemy. Alternatywą dla lutownic są palniki, które znajdują zastosowanie w takich zadaniach, jak lutowanie rur, czy miedzianych instalacji.
Jednak poza samym urządzeniem niezbędne są także spoiwa lutownicze, które posłużą nam do stworzenia nowych połączenia. Najczęściej mówi się o cynie, która po roztopieniu umożliwia przytwierdzenie elementu w wybranym miejscu, ale także o topnikach, wśród których wyróżnia się m.in. kalafonie lub pasty, które zawierają np. chlorek amonu. Zadaniem topników jest eliminowanie zanieczyszczeń, a także zapewnienie odpowiedniej konsystencji, aby mogło powstać trwałe połączenie.
Podczas bardziej zaawansowanych lub precyzyjnych prac przydają się także takie artykuły jak odsysacz do cyny. Dzięki budowie pompki można sprawnie usunąć nadmiar produktu lub pozbyć się tego, co akurat zostało odlutowane. Dla lepszych warunków pracy w przypadku niedużych podzespołów dobrze jest skorzystać z praktycznych uchwytów, które są niczym dodatkowa ręka, a do tego zostały wzbogacone o lupę.
Pasta, czy cyna – co wybrać do lutowania?
Skoro wiemy, że do lutowania potrzebujemy spoiwa, pozostaje kwestia – które z nich i dlaczego wybrać? W sprzedaży znaleźć można wiele wariantów cyny, a także topniki i pasty, które różnią się od siebie choćby ze względu na temperaturę, w której zaczynają się topić. Zaletą cyny jest to, że nie koroduje, z kolei kalafonia działa wzmacniająco na luty. Pastom lutowniczym przypisuje się właściwości poprawiające płynność pracy, a topniki minimalizują ryzyko uszkodzenie lutu nawet przy sporym natężeniu prądu.
Jakie spoiwo lutownicze będzie najlepsze? To zależy głównie od tego, z jakim materiałem lub elementem zamierzamy pracować. Lutownice, opalarki, (https://www.bricomarche.pl/narzedzia-i-akcesoria/elektronarzedzia-akcesoria/spawarki-lutownice-opalarki/lutownice-opalarki), a także zestawy do lutowania, niezbędne akcesoria, takie jak groty, czy spoiwa, można znaleźć w ofercie sklepów budowlanych na dziale z narzędziami.